OKENNÍ SLUŽBY Vojťas / Žaluzie Vojťas ( Tel: +420 721 034 263 / +420 777 831 343 )

JAK SPRÁVNĚ VĚTRAT

Ať už žijete v bytě nebo v rodinném domě, určitě sami cítíte, že občas je potřeba dobře vyvětrat. V domě je vydýchaný vzduch, nadměrná vlhkost nebo i vysoká teplota. Sami neustále vydýcháváme oxid uhličitý a vytváříme vlhkost a teplo, což není vhodné pro lidské tělo a navíc to podporuje vznik plísní. Jak tedy správně větrat? Většina z nás větrá špatně, v zimě přicházíme o teplo, v létě zase byt zbytečně ohříváme.

Větrání v zimě

V zimě se větráním vypouští z domu cenné teplo, za které platíme (dřevo, plyn, elektřina aj.). I proto je potřeba větrat krátce a důkladně, nejlépe udělat průvan. Ztlumte topení a vyvětrejte intenzivně (cca 5 minut) v celém domě.

Vymění se vyhřátý vzduch, ale neochladí se stěny, podlaha, nábytek a další věci v bytě, díky čemuž nepřijdete o veškeré teplo. Určitě se v zimě vyhněte větrání takzvanou ventilačkou, protože vám jen uniká teplo a vzduch se nestihne vyměnit za čerstvý a studený. Navíc se kolem oken začne srážet vlhkost a může začít vznikat plíseň.

Větrání v létě

V létě je logické, že nebudete větrat přes den, ale v noci. Přes den je venku horko a horký vzduch do domu nechcete. Ideálně větrejte během noci a používejte do oken sítě proti hmyzu. Lidé často větrají i s pomocí průvanu po celý den, ale to není dobře.

Do domu se vám dostane spousta prachu a pylu a navíc vám byt nebo dům venkovní vzduch přes den spíše ohřívá. Průvan přes den se může zdát osvěžující, ale když je horko, spíše vám byt ještě zahřeje. V létě se také doporučuje méně vařit, sušit prádlo venku a vůbec tak omezit vlhkost v bytě. V noci nebo ve dnech, kdy není takové horko, můžete také konečně využít ventilačku.

Správné větrání vám opravdu výrazně zpříjemní pobyt doma v létě i v zimě.

Správné větrání může zamezit vzniku plísní

Špatný vzduch má mnoho příčin. Zde je několik příkladů:

  • Výpary z vaření.
  • Dusný a příliš teplý vzduch v místnosti, např. v důsledku vysokých venkovních teplot nebo přílišného vytápění.
  • Nadměrná vlhkost.
  • Moderní, energeticky úsporné stavební metody (okna a dveře vzduchotěsně uzavírají místnosti, klima zůstává stálé, ale mění se i složení vzduchu).
  • Znečišťující látky unikající ze stavebních materiálů, podlahových krytin, barev, nábytku atd. zůstávají ve vnitřním ovzduší.
  • Domácí zvířata.

Špatná kvalita vzduchu může způsobit plísně a zdravotní problémy.

Proto je důležité správně větrat. Tím se zabrání vzniku plísní a dalších nepříjemných problémů. Pravidelné větrání nahrazuje škodliviny, jako je oxid uhličitý (CO2) vznikající při dýchání a také výpary, plyny a jiné páry z barev, nábytku a předmětů, čerstvým vzduchem bohatým na kyslík. Větrání také reguluje vlhkost v místnosti.

Jaké je ale ve skutečnosti optimální klima v místnosti? Stejná teplota a vlhkost není pro každou místnost ideální, pokud jde o zdravé vnitřní klima.
V následující tabulce uvádíme jejich přehled:

Místnost Optimální teplota Optimální vlhkost
Obývák a pracovna 20 °C 40–60 %
Ložnice 16–18 °C 40–60 %
Dětský pokoj 19 °C 40–60 %
Kuchyně 18 °C 50–60 %
Koupelna 23 °C 50–70 %
Sklep 10–15 °C 50–65 %